قالب فارسی
قالب فارسی
قالب فارسی
قالب فارسی
قالب فارسی
[پرونده ویژه] گفتگوی «عبارت» با اصغرمصلح؛ مسئول شبکه های اجتماعی در ستاد «علی نجفی»

رقبای ما شبکه های اجتماعی را دست کم گرفتند/ «عارف» باید شجاعتش را نشان دهد و نامزد ریاست شود

در مورد ایجاد حس سرخوردگی و یک دوره ای کردن ریاست جمهوری آقای روحانی هم، به نظر من حفظ امید بستگی به فعالیت دولت در مدت باقیمانده دارد و شاید ترمیم بخشی از کابینه با کمک مجلس آتی موجب شود که رقیب کمتر توفیق داشته باشد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عبارت ـ گروه سیاسی: «اصغر مصلح» را باید یک از اصلی ترین عوامل پنهان پیروزی «علی نجفی» به عنوان منتخب اول مردم بابل در انتخابات مجلس دهم دانست. مردی که مسئولیت اتاق دیجیتالی ستاد انتخاباتی نجفی را به عهده داشت و افکار عمومی را در شبکه های اجتماعی به نفع وی جهت دهی می کرد.

 


مصلح در گفتگو با «عبارت» از زمینه ها و دلایل انتخاب نجفی با رایی قاطع علی رغم پیش بینی های اولیه سخن گفت و اصلی ترین اولویت منتخب اول مردم بابل در مجلس را حضور در کمیسیون امنیت ملی و استفاده از فرصت سرمایه گذاری خارجی برای بابل و مازندران دانست.


مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:

 

مصلح در آغاز دلیل اصلی پیروزی نجفی علی رغم نبود فرصت کافی و شناخت منطقه ای از وی را احساس نیاز به تغییر در مجلس کنونی در نزد عموم مردم و نخبگان بابل دانست و گفت: عدم هماهنگی لازم بین دو قوه در ادامه ی انتخابات 92 باعث شده تا این حس به وجود بیاید که باید دست به تغییری دیگر بزنند و کار ناتمام شان را کامل کنند.


وی افزود: به نوعی مردم، مجلس فعلی را مانع تحقق وعده های آقای روحانی میدانند. در واقع مردم ثابت کردند که به انتخاب شان در سال 92 همچنان امیدوارند و صبورانه اوضاع را دنبال میکنند و در زمان های لازم وارد میدان شده و به تغییر امید دارند.
این فعال سیاسی عدم درک درست رقبا از فضای سیاسی شهر بابل و تیز بینی نجفی را از جمله دیگر دلایل پیروزی وی عنوان کرد و گفت: با توجه به این که بابل شهری دانشگاهی است، طیف فکری جوانان در سالهای اخیر به سمتی متمایل شد که هیچ کاندیدایی نتوانست در اندیشه ی آنها بگنجد و آقای نجفی تنها کاندیدایی بود که توانست آرای این قشر را با شعارهای درست جذب کند.


وی تصریح کرد: عوامل زیادی در این پیروزی دخیل بودند ، موج اولیه توسط تیم مجازی ما با تکیه بر شبکه های اجتماعی ایجاد شد که نشان داد اقبال عمومی خوبی وجود دارد، که این اقبال انگیزه ی کاندیدا را دو چندان کرد و سبب افزایش اعتماد به نفس همه شد. همچنین شبکه ی مجازی ضمن ایجاد رشد این موج سبب شد که حرکت آن متوقف نشود .


مصلح افزود:عامل بعدی در لیست امید قرار گرفتن آقای نجفی به عنوان کاندیدای اصلی اصلاح طلبان و حمایت یکپارچه ی شورای اصلاح طلبان شهرستان از ایشان بود. جریان اصلاحات نقش مهمی در این پیروزی داشت. فاکتور دیگر پیروزی آقای نجفی حمایت یکپارچه ی کاندیداهای رد صلاحیت شده از ایشان بود که بخش مردد جامعه را مصمم کرد .


مصلح نقش رسانه ها در پیروزی نجفی ، مخصوصا شبکه های اجتماعی را بسیار پررنگ دانست و اظهار داشت: این رسانه ها در واقع حکم سفیر را برای آقای سفیر داشتند. استارت اولیه توسط جوانان موقعیت شناس زده شد، که بازخورد آن همه ی نخبگان را مصمم به ادامه کار کرد. کاندیداتوری آقای نجفی نه تنها معادلات سیاسی را تغییر داد ، بلکه سبب تغییر در معادلات ذهنی عموم مردم شد.


عضو ستاد انتخاباتی علی نجفی ادامه داد: حتی خیلی از دوستان ما اعلام کرده بودند که در این انتخاب امیدی به پیروزی نیست، اما تیم ما معتقد بود وقتی که توانستیم در عرض 24 ساعت رکورد 1000 نفری عضویت در گروه تلگرامی را شاهد باشیم که عمدتا نیروهای جوان هستند - و جوانان نیروی محرکه ی جامعه - بنابرای امید زیادی برای پیروزی وجود دارد. در واقع مهمترین مزیت کاندیدای ما در تبلیغات استفاده از شبکه های اجتماعی بود. گروه های کاندیداهای رقیب پس از چند ماه فعالیت تنها چند صد عضو داشت در حالیکه ما با تقریبا 5000 کاربر در ارتباط بودیم.

«عبارت» درادامه گفتگو با طرح این مسئله که «گفتمان دولت در واقع گفتمان اعتدال و تدبیر است که هر دوی این مفاهیم(مخصوصا واژه اعتدال که در فلسفه سیاسی دارای بار معنایی خاصی است) هنوز به صورت مشخصی واکاوی نشده اند» از مصلح پرسید که آیا می توان پیروزی نجفی در بابل را به نوعی رمزگان خوانش گفتمان اعتدال دانست؟


وی در پاسخ به این پرسش، سنجش میزان اعتدال در گفتمان افراد و احزاب را متجلی در رفتارشان دانست و گفت: نمی توان میزان اعتدال را با عدد مشخص کرد. همین که مردم احساس کنند طرف مقابل افراطی نیست برایشان کفایت میکند. رفتار فردی آقای نجفی خواسته های اعتدال گرایانه را تامین میکرد و البته پوسترهای تبلیغاتی که حکایت از نزدیکی ایشان به دولت را میکرد راه باور رای دهندگان را هموارتر کرد.در اولین پیام صوتی به مناسبت 22 بهمن ایشان بر این دو واژه تاکید کردند. که مخاطبان زیادی را جذب کرد. البته به دلیل ناشناخته بودن آقای نجفی عده ای سعی کردند ایشان را تندرو معرفی کنند که شعارها و پوسترهای تبلیغاتی مانع از تسری باور آنها شد.

این فعال سیاسی در به دلایل عقب مانده گی مازندران علی رغم برخورداری از مواهب فراوان طبیعی پرداخت و گفت: گمشده ی مازنی ها از سایر نقاط کشور مجزا نیست . توسعه ی پایدار و همه جانبه شاید درمان دردهای این مردم باشد. بخاطر همین شاید اولویت بندی توسعه فرهنگی ، سیاسی، اقتصادی و ... کار درستی نباشد. توسعه ی متوازن و همه جانبه سبب راحتی خیال ، آرامش، رفاه اجتماعی ، اشتغال و بخصوص موجب کاهش بیکاری(که معضل اصلی نیروی جوان استان است) میشود. به نوعی در عرصه ی سیاسی آن را طلب میکنند. بنابراین بطور مقطعی انتخابی انجام میدهند ولی مراقبت از آن را رها میکنند. گاهی هم قهر میکنند که نشان از عدم آگاهی کافی از وضع موجود است.

مصلح افزود: مردم و بخصوص جوانان، نه تنها کارشان با یک انتخاب تمام نمی شود بلکه تازه در اول راه هستند و باید با مراقبت از آن و پیگیری مطالبات خود در این مسیر به نمایندگانشان کمک کنند. با ارائه ی مقالات علمی و پژوهشی و طرح پیشنهادات ، نمایندگان خود را از مطالبات خود آگاه کنند.

عضو ستاد انتخاباتی نجفی گفت: استراتژی نجفی برای ارتباط با توده مردم نیز ایجاد شبکه های منطقه ای در لایه های مختلف است که ماموریت شان دریافت مطالبات مردمی و ارائه ی آن به شورای مشورتی است. تیم مجازی ما سعی نمود جمعیت 5000 نفری طرفدار آقای نجفی را در دو کانال تلگرامی هدایت کند و مطالبات جوانان از مسئولین را دریافت کرده و پس از پیگیری، پاسخ را در همان کانال منتشر می کند.

مصلح اظهار امیدواری کرد با شروع کار مجلس جدید امیدی که در سال 92 و پس از توافق برجام بوجود آمده در سطح ملی احیا شود و به مسیر خود باز گردد که بابل نیز مثل سایر نقاط کشور از آن منتفع خواهد شد.


در بخش دیگری از این گفتگو که به موضوعات کلی سیاسی و جریان غالب مجلس دهم اختصاص داشت، مسئله ریاست «عارف» بر مجلس مطرح شد که مصلح جزو طرفداران عدم کناره گیری عارف و حضور مقتدر او در رقابت با لاریجانی بود و گفت: من فکر می کنم آقای عارف نباید کناره گیری کنند. الان شرایط تفکرات مصلحتی نیست ویک وزن کشی گفتمانی در میان است. یک اوقاتی آدم باید شجاعت به خرج بدهد و الان همان وقت است. به نظرم هم آقای عارف و هم اصلاح طلبان به اندازه کافی ایثار کرده اند.


مصلح در پایان اظهار کرد: در مورد ایجاد حس سرخوردگی و یک دوره ای کردن ریاست جمهوری آقای روحانی هم، به نظر من حفظ امید بستگی به فعالیت دولت در مدت باقیمانده دارد و شاید ترمیم بخشی از کابینه با کمک مجلس آتی موجب شود که رقیب کمتر توفیق داشته باشد. البته کل مجموعه ی رقیب چنین قصدی ندارد ، وحدت اصولگرایان متعادل و اصلاح طلبان در انتخابات اخیر موید این موضوع هست. وجدان رقبای عاقل (نه تندرو) نمی پذیرد که منافع ملی را فدای منفعت های شخصی و جناحی کنند.

اخبار